Provanso stilius – wikipedija
[toc]
Provanso – pietryčių Prancūzijoje esantis regionas, kurio pavadinimas yra tiesiog verčiamas kaip “provincijoje”(Wiki). Iš vienos pusės – didingos Alpės, iš kitos – Ronos upė, iš trečios – Viduržemio jūra. Provanso – tai vienybė su gamta, švelnus jūros bangos, švelnus saulės, nesibaigiančių levandų laukų kerintis aromatas, švarus šalies oras, spalvingos fermos, sidabrinės kalvos, smaragdinės alyvmedžių giraitės, begaliniai vynuogynai, vaizdingi kaimai…
Šių vietų grožis įkvepia poetus ir dailininkus, turistai čia gali pasigirti šimtais puikių fotografijų, ir tai nenuostabu – juk kalbama apie Provansą. Jei norite gyventi patogioje, šiltoje, jaukioje atmosferoje, jei jums patinka pasteliniai tonai, švelnios spalvos, natūralios medžiagos, baltos staltiesės, vadinasi, Provanso stilius puikiai tinka jūsų namams.
Provanso – stilius derinantis eleganciją, komfortą ir paprastumą. Provanso stiliui būdinga: šviesūs ir tylūs atspalviai, naudoti iš natūralių medžiagų, “senoviniai” baldai, dėmesys mažiems dalykams. Provanso interjero dizainas pasižymi patogumu ir paprastumu, bei nekrenta į akis, todėl galima mėgautis ilgą laiką be jokio noro keisti situaciją. Šis Provanso namų stilius, kerintis natūralumu ir jaukumu, tapo vienu iš populiariausių interjero dizaino stilių visame pasaulyje. Jei Provanso dvasią trokštate pajusti ir savo namuose, tuomet rinkitės: šiltas, šviesias, blukintas spalvas.
Provanso spalvos ir audiniai
- pieno, alyvuogių, blyškiai geltoną, švelniai alyvinę, rožinę. Interjero akcentai turėtų būti to paties atspalvio, tačiau vienu ar keliais tonais ryškesni. Jei jūsų namų sienos baltos, nereikia radikaliai keisti spalvos, tuomet atspalvį joms suteikti galite ir patys – Provanso stiliui būdingi atsainūs, netobuli potėpiai, laiko nugairintų sienų įspūdį sukursite kai kur sienas patrindami švitriniu popieriumi.
- natūralius audinius (baldų apmušalams, užuolaidoms, pagalvėlėms, užklotams ir pan.): liną, minkštą drobelę, medvilnę, šilką.
- netobulus šviesių spalvų, pvz., pieno, kreminės, blukintos žydros baldus. Tokius galite susikurti ir patys: baldą padenkite keliomis spalvomis, pvz., iš pradžių balta, vėliau kraštus ir kelias vietas padenkite aukso spalva, galiausiai – ir vėl balta. Tuomet baldo kraštus ir vietas, kurios buvo padengtos ir aukso dažais, atsainiai patrinkite švitriniu popieriumi, kad išryškėtų vidurinis sluoksnis.
- Užuolaidos, užtiesalai, užvalkalai gerai pabrėš Provanso stiliaus interjerą, jei bus pasirinkti iš natūralių lengvų medžiagų, išsiuvinėti gėlių ir žolių motyvais, sudurstyti iš įvairiaspalvių skiaučių. Gerai atrodys ir dryžuti ar languoti audiniai.
-
Staltiesės ir servetėlės gali būti nėriniuotos, siuvinėtos ar baltos be padailinimų, tačiau iš medvilnės ar lino. Vienas populiariausių piešinių ant audinių ir kitų interjero elementų – levandų žiedai, alyvų šakelės, kviečių varpos ir saulėgrąžos.
Aksesuarai
- Provanso interjerui būdingi metaliniai (geležies ar vario) aksesuarai: praustuvės, vandens maišytuvai, dušo galvutės, arbatiniai, puodai, katilai, samčiai – dažniausiai sukabinti pačioje matomiausioje virtuvės vietoje; rankšluosčių, tualetinio popieriaus laikikliai, baldų rankenėlės ir pan. Interjero akcentų galima rasti močiutės namo palėpėje, sendaikčių turgeliuose.
- prancūzai mėgsta suvenyrus, todėl jų namuose jų daug, kaip ir įvairių smulkių detalių – tai gali būti dekoratyvinės lėkštės, vazos, raktinės, servetėlių laikikliai, dekupažo technika dekoruotomis pakabomis, nuotraukų rėmeliai, vazonėliai gėlėms ir pan.
- Populiarūs gamtos, daržovių bei vaisių, taip pat gėlių motyvai – tiek baldų apmušaluose, tiek jų pačių puošyboje, apdailos detalėse, keraminėse plytelėse.
Gėlės
Gėlės turi būti ne tik siuvinėjimuose ar sienų apmušaluose. Jų būtinai turi būti vazose ir ant palangių pastatytuose vazonuose. Galima apsistoti ties džiovintomis gėlėmis. O jas sudėti galima į gražią stiklinę, molinę ar keraminę vazą.
Ant palangių ir lentynų sudėkite vazonus: rožes, tulpes, hiacintus. Vietoje įprastinių vazonų galima naudoti metalinius laistytuvus arba neįprastas vazas, primenančias, pavyzdžiui batą.
Ir pabaigai – keli žodžiai apie Provanso aromatus, kurie padės pastiprinti kuriamą atmosferą. Tai levandų, rožių, citrusinių, pievos gėlių ir medžio kvapai.
Šis namas anksčiau nieko nežavėjo savo išskirtinumu, bet dabar jį galima priskirti retro stiliui. Namų šeimininkai nusprendė jį dekoruoti Provanso stiliumi ir šis stilius labai tinka namui, nes jis jau senas, daug matęs ir šeimininkai neatsisakė senovinių elementų – langinių, vidinių durų.
Provanso stilius namui
Dėl šio senoviško įvaizdžio modernūs baldai namui netiktų, todėl kuriant Provanso stilių panaudoti seni, iš panaudotų baldų parduotuvės pirkti daiktai – valgomojo stalas, kėdės, sofutė ir be galo stilingi foteliai bei kilimas poilsio zonoje. Žinoma, baldai buvo atnaujinti.
Virtuvėje, priešingai nei Provanso stiliumi dekoruotame bute, buvo atsisakyta uždarų spintelių – daiktai sudėti atvirose lentynose, kad juos būtų lengva pasiekti.
Dizainerės parinktas įspūdingo rašto audinys užuolaidoms iš Prancūzijos buvo apsiūtas juostelėmis, taip atrodo lyg įrėmintas paveikslas.
Specialiai iš Paryžiaus atvežtas kilimas yra sudarytas drąsiai derinant visai skirtingus raštus. Jis atrodo nutriušęs, tačiau šalia jo prabangūs daiktai atrodo dar gražesni.
Buto šeimininkas paprašė išsaugoti senas medines duris ir jos buvo išsaugotos perdažant, kur reikia pakeičiant spynas, taip pat ir senovinės lubų konstrukcijos buvo paslėptos lubas nudažant baltai. Liko nematomi ir šviestuvai prikabinus juos prie lubų sijų.
Tačiau, nors stilius ir senoviškas, čia vietą rado ir moderni sofa, taip stiliaus per daug nesugriežtinant.
Prieškambaris, nors ir šviesus, tačiau buvo dar labiau pašviesintas naudojant aukso spalvos veidrodžio rėmus ir tapetus su augaliniais motyvais. Baltos dvivėrės dar labiau padidina jaukumą, kviesdamos svečius.
Masyvus, langus atspindintis veidrodis tarsi įneša dar daugiau šviesos į namus. O sodrus prieškambario koloritas net ir apniukusią dieną sukuria saulėtos patalpos įspūdį
Miegamasis su langu esančiu šiaurinėje pusėje tamsokas, todėl čia šviesos įneša šviesūs tapetai, kambariui elegantiškumo suteikia subtilaus piešinio audinys galvūgalyje.
Vonios kambario pagrindinis interjero akcentas – į įmantrių formų komodą įstatyta praustuvė. Kiti daiktai tik dėl būtinumo, paprasti, lakoniški. Jie neišsiskiria, pvz. šviestuvas beveik nepastebimas, tačiau su sieniniais šviestuvais daugiau padirbėta. Jie dekoruoti vynuogių raštais, o prie veidrodžio dar ir atsispindi. Veidrodis yra pastatytas priešais langą, o taip ne tik kambarys atrodo šviesesnis, bet ir veidrodį bus lengva valyti. Tamsiai žalios ir rudos terakotos stiliaus plytelės artimos Provanso stiliui.
Antrajame aukšte, mansardoje, įrengti du vaikų kambariai, jų vonios kambarys, šeimininko darbo kambarys, skalbykla. Ir čia paliktos atviros sijos, o visos grindys (išskyrus vonios kambario) išklotos šviesia kilimine danga, kad patalpos atrodytų erdvesnės, „neprispaustos“ šlaitinio stogo. Vaikų kambarių interjeras labai funkcionalus, praktiškas ir patogus – tik su būtiniausiais daiktais ir, svarbiausia, žaislais. Juk šie mažiesiems atstoja tai, ką mes, suaugusieji, vadiname interjero akcentais ar dekoro elementais…
Vaikų vonios kambario grindys dekoruotos tokiomis pat, kaip ir tėvų vonios kambario, tik šviesesnėmis, balintos kavos atspalvio plytelėmis, kabo tokie patys į akis nekrintantys, bet savo funkciją puikiai atliekantys nebrangūs lubiniai šviestuvai. Praustuvė kaip ir tėvų vonios kambaryje įmontuota į senovinį bufetą – šio veidrodis nupjautas ir pakabintas šiek tiek aukštėliau, kad būtų patogu. Praustuvė ir įrėmintas veidrodis – senoviniai baldai, kurie yra šio kambario akcentai.
Provanso stilius bute
Grindys turi būti medinės, su įtrūkimais ir nutrynimais, kaip tikrame kaimiškame name. Tačiau turint omenyje gausų laminato pasirinkimą, galima apsistoti ties juo, svarbiausia, kad jis būtų panašios spalvos. Virtuvei ar koridoriui rinkitės plyteles, primenančias natūralius akmenis arba molį. Grindis papuoš šiaudiniai patiesalai ar namuose austą primenantis kilimėlis.
Lubas norint galima padailinti dekoratyvinėmis sijomis, kurios vizualiai kiek išplės erdvę. Jos gali būti tamsios, medžio spalvos arba pabalintos.
Provanso stiliumi galima dekoruoti ir butą. Tai padarė Elžbieta Skunčikienė dviejų kambarių bute. Kadangi erdvė yra nedidelė – tik 50 kv. m., tai buvo parinktas baltas koloritas, dėl to bute vizualiai atsirado daugiau erdvės, vyrauja jaukumas, romantika. Kai kuriose vietose sienos išklijuotos pasteliniais tapetais su ornamentais. Tokie švelnių atspalvių tapetai paįvairina baltą aplinką. Erdvę vizualiai padidina ir paliktos baltos lakuotos grindys. Bute vyrauja lengvumo ir šviesos pojūtis.
Kadangi butas yra nedidelis, todėl reikia rinktis tinkamų gabaritų baldus, ypač tinka baldai iš IKEA, kurie puikiai tilpo į buto remonto biudžetą. Buitiniai prietaisai paslėpti spintelėse, taip jie netrikdo jaukaus ir romantiškos įvaizdžio. Viena didelė plokštė sukuria kone nematomą buitinę zoną. Balta valgomojo stalo ir kėdžių spalva bei klasikinio kantri stiliaus dizaino elementai puikiai dera prie elegantiškais floristiniais motyvais dekoruotos sienos ir paryškina romantišką interjero nuotaiką.
Miegamojo sienos išklijuotos gėlėtais tapetais su smulkiais, jaukiais melsvo kolorito floristiniais motyvais. Lova panaudota su metaliniais rėmais ir kojomis, lova su grakščiai ornamentuotu baltos spalvos rėmu ne tik atrodo gražiai, bet ir neuždengia šviesių sienų, taip neužgoždama nedidelės erdvės. Miegamasis dekoruotas romantiškomis smulkmenomis, būdingomis Provanso stiliui. Taip pat, miegamasis – tai erdvė, kurioje galima naudoti daug tekstilės – kloti dekoratyvią lovatiesę, kabinti rusvas, stilingai kutais parištas užuolaidas.
Provanso stiliaus tapetai
Dekoravimo tapetai Provanso stiliuje retai naudojami. Jie labiau tinka dekoruojant butą. Be to, tapetai yra gana nebrangus variantas. Šio stiliaus tapetuose dominuoja vienas ar keli pasikartojantys motyvai, tik kelios pastelinėsspalvos. Renkantis tapetus svarbu atsižvelgti į virtuvės bruožus. Išilginėmis juostomis vizualiai galima išplėsti siaurą erdvę, o vertikaliomis – vizualiai padidinti lubas.
Mažai virtuvei labiau tinka blankaus ir siauro modelio tapetai, o didelei ir baiginėjant tapetuoti – su dideliais piešiniais. Jeigu virtuvės langai yra šiaurės pusėje arba saulę uždengia keli medžiai, patariama rinktis geltoną, dramblio kaulo spalvas.
Provanso stiliaus baldai
Šis stilius pasižymi „senoviniais“ baldais, jie nebūtinai turi būti senoviniai, jie gali tik atrodyti senoviškai. Ta reikia naudoti dekupažą. Baldai turėtų atrodyti, lyg aplinkoje būtų jau ilgą laiką, turėtų savo paslapčių. Taip pat Provanso stiliaus virtuvei tiktų stalai su kaltom kojom, kėdės su minkštu audinių apmušalu. Kadangi Provanso virtuvėje yra daug šviesos, tai ji atrodo labai erdvi, tačiau natūralios šviesos nepakanka. Todėl svarbus virtuvės akcentas – liustra. Ji, kaip ir būdinga Provanso stiliui, turi būti pagaminta iš medžio, keramikos ar kalta iš geležies. Šiam stiliui būdingi gėlių motyvai, pastelinės spalvos, taip galima dekoruoti virtuvę.
Provanso stiliaus užuolaidos
Ypatingą dėmesį reikia atkreipti renkantis užuolaidas. Jos turi būti lengvos, beveik besvorės, tačiau nepermatomos. Patariama rinktis užuolaidas iš natūralių medžiagų, be liurekso ir blizgesio. Jos gali būti vienspalvės arba su raštais (gėlių motyvais ar linijomis). Nederėtų jų apkrauti nereikalingomis puošmenomis, kutais, kaspinais. Jos turėtų būti paprasto kirpimo. Mažos užuolaidos galėtų uždengti duris.
Provanso stiliaus paveikslai
Savaime suprantama, kad paveikslai turėtų derintis prie interjero. Aplinkai dekoruoti tinka aliejiniais dažais piešti paveikslai, siūloma įsigyti garsių dailininkų reprodukcijų. Jose dominuoja pastelinės spalvos ir matomi gamtos (gėlių, medžių, vandens) motyvai. Esant violetiniam kambario interjerui, puikiai tiks spausdinta fotografija su levandomis. Tačiau galima įsigyti ir daugiau fotografijų, kuriose vaizduojami žirgai, miestas, daržovės.
Provanso stiliaus svetainė
Jeigu virtuvė yra pakankamai didelė, galima ten padaryti ir svetainę. Tam reikia pridėti svetainės sofą, lovą arba mažas Provanso stiliaus kėdutes. Jaukumo pridės ir židinys, taip virtuvėje susitelks namiškiai ir draugai. Rekomenduojama naudoti grindų arba sienines lempas.
Virtuvę galima nuo svetainės atskirti panaudojant skaidraus stiklo duris. O, kai taip norimo židinio bute padaryti neįmanoma, galima rasti išeitį – įstatyti elektrinę kapsulę į gipskartonio suformuotą “dėžę”. Tiesa, jei norite, kad baldai derėtų tobulai, įmanoma, kad pagamintų ir pritaikytų baldus būtent tam tikram interjerui.
Provanso stiliaus virtuvė
Dekoruoti sienas reikia tapetais, tapyba, tinku, tekstilės medžiagomis, dekoratyvinėmis plokštėmis. Tradiciškai sienos tinkuojamos ir dažomos. Galima vieną sieną papuošti medžio dailylentėmis, keraminėmis plytelėmis arba akmenimis.
Tačiau renkantis sienų apdailą, reikia pagalvoti ne tik apie išvaizdą (spalvą, raštus ir tekstūrą), bet ir apie funkcionalumą. Virtuvėje svarbiausia, kad apdailos medžiagas būtų lengva valyti, atsparios drėgmei ir temperatūros pokyčiams.
Stalo dengti neprivaloma, tačiau staltiesė turėtų derėti su užuolaidomis. Nebūtinai turi būti tas pats modelis, tačiau bent jau spalvos turėtų būti panašios.
Taigi, Provaso stiliaus interjero šviesios ir šiltos spalvos pakels nuotaiką net niūriausią dieną. Be to, paskatins domėtis senoviniais daiktais, jų istorija, vaikščioti po antikvarinių ar naudotų baldų parduotuves ir atnaujinti daiktus arba patiems sendinti naujus daiktus naudojant dekupažą.