Šviesos reikšmė mūsų namų erdvėje yra labai svarbi. Visų pirma ji yra itin funkcionali – apšviečia erdvę taip, kad galėtume matyti ir tamsiuoju paros metu. Kita vertus ji turi ir kitų reikšmingų funkcijų, pavyzdžiui: galią pakeisti kambario atmosferą, erdvės bei dydžio suvokimą. Apšvietimas gali pridėti ryškumo arba išblukinti bendrą erdvės spalvų paletę.
Įvairūs šviestuvai (toršerai, stalo lempos, pakabinamos lempos, sieniniai šviestuvai) gali sukurti visą kambario apšvietimą arba išryškinti tik pasirinktą interjero detalę. Renkantis apšvietimą nebūtina išmanyti visas su šviesa susijusias subtilybes, užtenka žinoti kelis pagrindus. Galima išskirti tris apšvietimo būdus, kuriuos išmanydami galėsite tinkamai savo namams suteikti šviesos bei jaukumo.
Apšvietimo būdai:
1. Bendras apšvietimas
Tai toks apšvietimo būdas, kurio pagalba pasirūpinama šviesa visoje erdvėje. Šviesa atsimušdama nuo sienų bei lubų užpildo visą patalpą. Tai gali būti lubose įrengtas šviestuvas, kurio šviesa krenta į apačią arba toršeras, kurio šviesa sklinda į viršų. Šis apšvietimo būdas yra be galo funkcionalus.
2. Akcentinis apšvietimas
Šis apšvietimas yra skirtas jūsų pasirinktoms interjero detalėms išryškinti, pavyzdžiui: meno kūriniams arba išskirtinio dizaino baldams. Galite pasitelkti žemai nuleistą pakabinamą šviestuvą. Tokį šviestuvą galite naudoti virš valgomojo stalo, taip jį išryškindami ir tarsi kviesdami prie jo prisėsti.
3. Šviestuvai darbui palengvinti
Tai mažesni šviestuvai, nuo kurių sklinda pakankamai didelis šviesos srautas, kurio užtenka skaitymui, rašymui ir kitiems darbams. Tai gali būti įvairios stalo lempos, sieniniai šviestuvai.
Apšvietimo svarba
Šviesos svarba žmogui yra svarbi ne tik funkcionalumo prasme, bet ir visomis kitomis prasmėmis. Interjero apdailos namai Dekorama.lt paklausė savo prenumeratorių, kokią reikšmę šviesa apskritai užima žmogaus kasdienybėje ir sulaukė daugybės originalių, nuoširdžių ir šmaikščių atsakymų. Dalinamės keliais populiariausiais atsakymais: Miglė: „Šviesa tai – regėjimas, matymas, visa ko buvimas ir egzistavimas. Be šviesos – tamsa, tai reiškia nieko nėra. Šviesa mums suteikia daug galimybių, mes galime matyti, kurti, gyventi. Kai būna tamsu, mes džiaugiamės, kad yra elektra, lemputė, prožektorius, kurie mums apšviečia mus supantį pasaulį ir mes vėl atgauname regėjimą.“ .Jurgita: „Šviesa man natūralus seratoninas, kad nesusirgčiau depresija“. Laura: „Tik šviesoje gali pamatyti mažiausias detales – ne tik kambario dekorą, bet ir artimo žmogaus akių šypseną. Tamsoje pasislepia daug detalių, pasislepia emocijos, mimikos… Nors yra posakis – prie tamsos daugiau drąsos, bet prie šviesos, manau, daugiau tiesos“. Edita: „Svarbiausia gyvenimo šviesa – gyvybė, kuri gimsta iš tamsos ir neša pasauliui gėrį, džiaugsmą ir begalinę meilę! Mano šviesa, tai mano vaikai!“. Justina: „Būdama dar visai maža negalėdavau užmigti be šviesos – visada turėdavo degti naktinė lempa, tik tada aš jausdavausi saugi ir rami.“. Neringa: „Šviesa- be jos nebūtų gyvybės, nebūtų žmonijos, ji svarbi kaip tyro oro gurkšnis, kaip vandens lašas, šviesa- gyvybės skleidėja. Dievinu šviesą, nes esu gimusi pavasarį, kai gamta nugalėjo tamsą ir dienos ilgėja. Šviesa – neatsiejama mano gyvenimo dalis, šviesoje skaitau knygas, dirbu, rūpinuosi šeima. Šviesa mane pakrauna teigiamos energijos, ji skatina nesustoti, žengti pirmyn, kurti, šypsotis, šviesa pakylėja iki padebesių, nes tada jaučiuosi energinga, šviesa verčia svajoti, regėti vizijas, šviesa nuspalvina mano žodžius, atodūsius ir mintis…“.Šiuose ir kituose atsakymuose atsiskleidžia vyraujanti nuomonė, kad šviesa – tapati gyvybei, ji lydi žmogų nuo pat gyvenimo pradžios iki pabaigos. Tai natūralus antidepresantas, kuris gali praskaidrinti nuotaiką, padėti įveikti baimę ir nuteikti optimistiškai. Tai jėga turinti įtaką mūsų produktyvumui, kūrybingumui bei pozityvumui.