Dušo kabinos pasirinkimo kriterijai, kuriuos verta žinoti

bereme-duso-kabinaNutarėte įsirengti dušo kabiną? Nors tai tik maža būsto dalis, bet šiek tiek panaši į namo statybą, kai, ko nors nežinodami, praleidžiame, neįrengiame, per vėlai suprantame. Todėl apie dušą vonios kambaryje patariame paklausinėti juo besinaudojančių draugų ir pažįstamų – jie tikrai pasakys vertingų pastabų. Antra – paieškoti informacijos mūsų portale – jos tikrai daug, o šis straipsnis ją dar papildo.

Dušas su padėklu ar be?

Daug paprasčiau įrengti dušo kabiną su padėklu. Tai reikalauja mažiau darbo, toks sprendimas ypač rekomenduojamas senos statybos namuose ir butuose, kur kanalizacijos išvadai yra šalia sienos, o ne iš grindų. Žinoma, padėklas reikalauja daugiau priežiūros.

Giedrius Pyrantas, bendrovės „Baltijos brasta“  projektų vadovas sako, kad pastaruoju metu populiaresnės kabinos be padėklo „Tai tikrai geras ir praktiškas sprendimas. Tik prieš tai reikia atlikti „namų darbus“: į grindis įleisti trapą, padaryti hidroizoliaciją, o iš plytelių – nuolydį. Kartais apie tai iš anksto nepagalvojama ir kitokio sprendimo, kaip kabina ant padėklo, nebelieka“, – paruošiamuosius darbus  primena specialistas.

Kaip pasirinkti praktiškiausią vonios tipą?

Kokie dar pliusai?

Jo nuomone, dušas be padėklo yra estetiškesnis – plytelės vienoje plokštumoje su grindimis, o tai suteikia vientisumo, erdvės, suderinamumo pojūtį. Kabinos grindų plotą galima iškloti kitos spalvos plytelėmis nei visa patalpa, tai pagyvina erdvę. Dušą lengviau valyti, nereikia papildomai investuoti į padėklą, papildomai kartas nuo karto hermetizuoti padėklo kraštų.


Gediminas Legas, bendrovės „Roltechnik“ atstovas Lietuvoje sako, kad sprendimo be padėklo privalumas dar ir tas, kad ateityje nereikės sukti galvos dėl pasenusio ar skilusio dušo padėklo.

Dar vienas kabinos be padėklo pliusas – daug geresnis vandens pralaidumas. „Be abejo, dušo kabinos be padėklo įrengimas užims daugiau laiko. Bet galėsite leisti pasireikšti savo fantazijai ir grindis klijuoti jums patinkančios spalvos ir formos plytelėmis ar mozaika. Dušas atrodys daug jaukesnis, elegantiškesnis ir mielesnis“, – patvirtina G. Legas.

Hidroizoliacija būtina visais atvejais

„Kai prieš 10 metų pradėjome populiarinti dušo kabinas be padėklo, buvo daug baimių, susijusių su drėgmės skverbimusi per plyteles į pastatų konstrukcijas. Dažniausiai jas „įšnekėdavo“ meistrai, kurie nemokėjo padaryti nuolydžio ar tinkamos hidroizoliacijos. Šiuo metu yra įvairių patikimų teptinių ir kitokių hidroizoliacinių mastikų. Dabar labai retas plytelių meistras atkalbinėja nuo dušo kabinos įsirengimo tiesiai ant plytelių, nes tai ir paprasta, ir patikima.

Įsirengiant kabiną tiesiai ant plytelių reikės papildomai pirkti tik  į grindis įleidžiamą trapą. Paprastai pagal taisykles įrenginėjamuose dušo patalpose hidroizoliacija ir taip yra naudojama“, – tvirtina „Baltijos brastos“ atstovas.

10 idėjų, kaip vizualiai praplėsti vonios erdvę

Padėklai ir jų montavimas

Montuojant dušo kabinos padėklą, viena dažniausių montuotojų klaidų  tai, kad pirmiausia sumontuojamas padėklas, ir tik po to ant sienų klojamos plytelės. Šiuo atveju yra tikimybė, kad dušo padėklas gali skilti.
Žmonės dažnai renkasi akrilinius padėklus, kurie iš apačios sutvirtinti poliuretanu. Tai taip vadinami atraminiai padėklai. Juos gana lengva ir paprasta sumontuoti, tačiau jie netiks namams ir butams, kur kanalizacijos išvadai yra iš sienos, nes padėklas yra uždaras iš visų pusių.

10 patarimų, kaip sutaupyti statant ar remontuojant namus

Dažnos klaidos
Dažniausia tokių padėklų montavimo klaida – pjaunama kuri nors atraminė siena ir padėklas praranda tvirtumą (taip pat ir garantiją).

Kita klaida montuojant šio tipo padėklą – jis tiesiog pastatomas ant grindų, tačiau ant padėklo dugno neužtepama rišančioji medžiaga (sanitarinis silikonas ir pan.), dėl ko padėklas taip pat praranda tvirtumą. Taigi, renkantis šiuos padėklus, svarbiausia yra laikytis instrukcijoje nurodytų statybinio parengimo ir montavimo reikalavimų.Norint įrengti dušo padėklą senuose namuose, kur kanalizacijos išvadai yra iš sienos, geriau rinktis padėklus, kurie turi reguliuojamas kojeles. Jie būna akriliniai arba akmens masės (lieto marmuro). Akmens masės padėklai, be abejo, pasižymi tvirtumu ir ilgaamžiškumu. Tiesa, šio tipo dušo padėklai yra brangiausi.

Vis mažiau populiarūs emaliuoti plieniniai dušo padėklai. Dažniausiai jie yra montuojami apmūrijant plytelėmis. Jie yra gana patvarūs, tiesa, bėgant vandeniui – gana triukšmingi.

Trapas ar latakas?

G. Legas sako, kad renkantis dušą be padėklo, pigiau įrengti yra trapą. „Tačiau žiūrint į ateitį rekomenduočiau lataką. Pagrindiniai privalumai – didesnis vandens pralaidumas (geresnis nutekėjimas), paprastesnė priežiūra (valymas) ir estetinis vaizdas (daugiau dizaino sprendimų)“, – mano jis.


G. Pyrantas taip pat randa daugiau latako nei trapo pranašumų: „Mano supratimu, montuojant lataką galima gražiau suformuoti nuolydį iš plytelių, jis puikiai sutraukia visą vandens srautą“.
Kabinos kaina labiausiai priklauso nuo sienelių matmenų ir medžiagos tipo. Brangiausios yra berėmės sienelės, pigiausios – rėminės plastikinės. Kainos  ir estetikos aspektais optimalus variantas – rėminė grūdinto (saugaus) stiklo sienelė. Tačiau tiek dėl estetikos, tiek dėl priežiūros patogiausios yra sienelės, kurių paviršius turi vandenį atstumiantį efektą, išgaunamą nanotechnologijų pagalba.

Dušo sienelių matmenys ir forma

Sąlyginai dušo sienelių plotį galima skirstyti iki 1 metro, nuo 1 iki 1,5 metro ir  daugiau nei 1,5 metro.
Paprastai sienutės iki metro būna su atidaromomis durelėmis. Tai tiek estetiška, tiek praktiška. Siauroms nišoms sienutės su stumdomomis durelėmis gaminamos iš trijų segmentų. Nieko kito nelieka, kai nėra kur atidaryti durelių, tačiau tiek priežiūros (valymo), tiek estetine prasme tokie sprendimai geriausiu atveju yra vidutiniški.

„Platesnes sienutes gaminame tiek su slankiosiomis durelėmis, tiek su atsidarančiomis. Slankiosios sistemos sudarytos iš dviejų segmentų – stabilios sienutės ir durelių, todėl jas lengviau prižiūrėti ir jos nėra „sunkios“.  Dar platesnėms nišoms (virš 1,5 metro) jau reikia papildomų skaičiavimų ir sprendimų, kad sistemos būtų stabilios. Paprastai sienutės su atsidarančiomis durelėmis gaminamos su stabiliais segmentais iš šonų“, – apie savo patirtį pasakoja G. Pyrantas.


G. Legas mano, kad labiausiai paplitusi yra pusapvalė kabinos forma. „Taip yra dėl to, kad jos taupo vietą vonios kambaryje. Be abejo, kvadratinės kabinos yra erdvesnės ir komforto jausmas prausiantis jose yra didesnis“.
G. Pyrantas kiek kitokios nuomonės: „Taip, pusapvalė kabina išnaudoja vonios kambarį, sukuria erdvumo pojūtį. Tačiau pagal prausimosi įpročius to pusapvalės kabinos „nupjauto“ kampo nereikia. O kvadratinės kabinos statūs kampai „pjausto“ erdvę, tačiau kartais patalpose naudojamos būtent tokios formos. Tai jau daugiau skonio, situacijos reikalas“.

vonios kambario interjerasNestandartinės kabinos, su veidrodžio efektu ir visada švarios

„Roltechnik“ gamina ir nestandartinio pločio bei aukščio dušo sieneles, tokia galimybė labai naudinga įrengiant dušo kabiną kampe ar nišoje, ankštame vonios kambaryje. Juolab, kad gali pagaminti ne tik iš skaidraus, bet ir iš matinio, tamsinto, su šerkšno efektu ar kitokio stiklo.

Negana to, dušo sienelių stiklas gali būti su veidrodžio efektu! Šis sprendimas dar gana naujas, bet jau pelnė pripažinimą. Tai lyg du viename: dušo kabina ir didelis veidrodis. Iš išorės matome veidrodį, o iš vidaus – vonios kambarį. Nereikia sukti galvos, kur pakabinti didelį veidrodį, kuriame galima pamatyti save visu ūgiu. Toks sprendimas tuo pačiu vizualiai didina vonios kambario erdvę.

Veidrodžio efektas gali būti užsakomas su serijomis Ambient line ir Walk In line. Visos kabinos šiose serijose pagamintos iš 8 mm saugaus stiklo bei padengtos hidrofobine apsauga nanoglass. Standartinis 2 metrų aukštis ir bet kokio pločio kombinacijos galimybė labai palengvina vonios kambario  planavimą.


Ambient line serijoje guoliams naudojami aukštos kokybės atidarymo mechanizmai iš chromuoto žalvario, o tai reiškia nepaprastai  tylų ir lengvą dušo kabinos durelių varstymą. Skirtingai nei įprastose kabinose su stumdomomis durimis, Ambient line serijoje guoliniai ratukai yra tik kabinos viršuje (apačioje yra tik specialus kreipiantysis laikiklis). Be to, jie yra išorinėje durų stiklo pusėje, todėl kabinos valymas ir priežiūra yra itin paprasta.

Dušo kabinos durys

Renkantis dušo kabinos durų atidarymo tipą (slankiosios ar varstomos) svarbūs du kriterijai – vonios kambario dydis ir durų kaina. Varstomos durys nelabai tiks mažame vonios kambaryje. Tiesa, jų priežiūra yra paprastesnė, nes nereikės prižiūrėti ratukų, valyti profilių. Slankiosios yra brangesnės, bet elegantiškesnės ir patogesnės naudoti.

Tiesa, visi slankiojantys mechanizmai (ratukai, profiliai ir pan.) reikalauja priežiūros. Jie turi būti reguliariai tepami (atspariu vandeniui sanitariniu tepalu ir pan.), nes kitaip pradės lūžinėti ir durys varstysis gana sunkiai. Rekomenduojama duris sutepti bent 2 kartus per 3 mėnesius. Ratukai turėtų būti guoliniai (pageidautina, kad su uždaru guoliu). Durų rankenos turėtų būti šlifuoto nerūdijančio plieno (gali būti chromuotos).

Renkantis slankiąsias dureles, verta atkreipti dėmesį į ratukus, jei jie sulūžta, pakeisti keblu.  Ratukai turėtų būti iš aliuminio, nerūdijančio plieno ar žalvario.

Renkantis atsidarančias duris reiktų pasižiūrėti, ar jos turi fiksavimą, iš kokios pozicijos užsidaro savaime, kur lanksto konstrukcijoje įmontuotas magnetas. Atsidarančios durys yra patikimesnės, nes jose mažiau gendančių ir lūžtančių detalių.

Dar vienas durų tipas – suveriamos durys. Suvertos jos užima tik apie 10-15 cm ir nereikalauja papildomos erdvės dušo patalpoje.

Su garu ar be?

Kas mėgsta pirties malonumus, bet neturi galimybės įsirengti jos savo namuose, tuomet garinė dušo kabina – puikus sprendimas. Tai išties puikus būdas relaksacijai. Aukštas oro drėgnumas (iki 100 proc.) ir aukšta temperatūra (40-50 laipsnių C) sukuria aplinką, kuri teigiamai veikia kūną. Kaip ir saunoje, garinėje kabinoje odos poros atsidaro ir intensyviai prakaituojama – taip išplaunami odoje susikaupę šlakai.


Aukštas oro drėgnumas neleidžia išgaruoti kūno skysčiams ir jam atvėsti – kūnas maloniai sušildomas. Kiekvienas temperatūros laipsnis virš normalios kūno temperatūros padidina kūno medžiagų apykaitą apytiksliai 15 proc. Be malonių pojūčių, jėgų atstatymo, kurias teikia garo kabinos, jos pritaikomos ir medicinoje kaip pagalbinė priemonė gydant astmą, bronchitą, reumatizmą, slogą, raumenų perkrovimą ir kraujo apytakos sutrikimus. Garas ne tik veikia kvėpavimo procesus, bet turi ir puikų kosmetinį poveikį. Papildomai naudojant specialius aliejus oda atsigauna ir atjaunėja.

Tiesa, garine dušo kabina nerekomenduojama naudotis žmonėms, sergantiems kepenų ir inkstų, virusinėmis ir uždegiminėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis.

Garinei kabinai, kaip ir kitoms, reikalingi karšto ir šalto vandens įvadai, kanalizacija. Garo generatorius dažniausiai yra apie 2,5 kW galios, todėl yra būtinas atskiras 230V/50Hz elektros įvadas. Be abejo, prieš įsigyjant garo kabiną reiktų peržvelgti pasirinktos kabinos statybinio parengimo schemą, nes kiekvienas modelis gali reikalauti specialių atstumų vandens, elektros įvadams ar kanalizacijai.

Garinių kabinų kainos labai įvairios – nuo  3000 iki 30 000 Lt ir daugiau. Tai priklauso nuo gamintojo. Tiesa, Europoje pagamintos garo kabinos kaina prasideda 8000 Lt. Pigesnės kabinos dažniausiai yra tik surenkamos arba perpakuojamos Europoje. Tačiau net ir brangiose dušo kabinose gali pasitaikyti ne europinių dalių. Be abejo,  tame nieko blogo. Juk rytų šalyse yra gaminamas ne tik pigus šlamštas, bet ir kokybiški brangūs produktai.

Renkantis garo kabiną reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į garantiją, bet ir pogarantinį laikotarpį, t.y. galimybę įsigyti atsarginių dalių ir pasibaigus garantijai. Nes tuo atveju, jei Lietuvoje nėra gamintojo atstovybės, sugedus kokiai nors funkcijai  (pasibaigus garantijai) yra tikimybė, kad atsarginių dalių negausite ir negalėsite naudotis visomis garinės dušo kabinos funkcijomis.


Čekijos santechnikos įrangos gamintojas „Roltechnik“ turi atstovybę Lietuvoje, tad atsarginių dalių rasite be vargo. Gamintojo atstovas sako, kad jų prireikia nedažnai.  Dušo kabinų garantinis laikas, priklausomai nuo gaminio serijos, yra nuo 2 iki 3 metų, o jei kabiną montuoja „Roltechnik“ serviso meistrai, suteikiama dar papildoma 1 metų garantija.

Būsto apdailos abėcėlė: patarimai įsirenginėjantiems namus