Spalvos interjere ir jų efektai

spalvos-interjere-50ec1da7cedd0

Patalpų spalva tiek pat svarbi, kiek ir patogus namų išplanavimas ar geras apšvietimas. Spalvos ypač veikia mūsų nuotaiką. Tad jei netinkamai parinkta sienų spalva, su šia klaida ilgiausiai taikysitės pusmetį, vėliau patys pajusite, kaip tai jus erzina. Pakeisti netinkamą namų spalvą paprasta, tačiau tik iš pirmo žvilgsnio. Jeigu smarkiai nuklydote nuo tinkamo atspalvio, gali tekti ne tik sienas perdažyti, bet ir pakeisti dalį baldų, šviestuvų, paveikslų, kurie prie kito atspalvio tiesiog nederės, o tai irgi erzins.

Pastebėta, kad ta pati spalva skirtingai veikia žmones priklausomai nuo jų amžiaus, lyties, tautybės ar vietinio klimato. Tačiau grynosios spalvos daugeliui žmonių dažniausiai sukelia panašią reakciją, ir tik jų atspalviai gali kiekvieną žmogų veikti skirtingai. Renkantis atspalvius namų interjerui patartina nesivaikyti madų. Pirma, jos per dažnai keičiasi, antra – per brangu namus kaskart atnaujinti, trečia – tai neturės nieko bendro su jūsų vidiniu pasauliu. O tai ypač svarbu. Tad renkantis atspalvius būtina atsižvelgti į pačių poreikius ir pomėgius.

Namams pakanka išsirinkti vieną jums patinkantį atspalvį, kuris bus namų fonas. Jį galima derinti su dar vienu, dviem, daugiausia trim atspalviais. Per daug spalvų namuose gali sukurti chaosą. Pagrindinis atspalvis turi būti ne tik jums mielas ir gražus, bet ir sukurti reikiamą poveikį patalpai. Juk vienos spalvos erdves mažina, kitos didina, taip pat per intensyvus atspalvis gali užgožti interjero akcentus.

Pačios spalvos skirstomos į tris grupes: aktyvias, pasyvias ir neutralias. Tad jūsų pasirinkimas, ko norite iš kambario. Taip pat verta žinoti, kad šviesios spalvos suteikia erdvės įspūdį, tamsios patalpas optiškai mažina, bet kartu ir sukuria intymią nuotaiką.

Raudona spalva energetiškai pati aktyviausia ir labiausiai stimuliuoja. Svetainėje ar valgomajame ji tarsi skatina žmones burtis į grupę, bendrauti. Raudonas prieangis sukelia stiprų pirmą įspūdį įėjus į namus. Taip pat pastebėta, kad raudona pakelia kraujo spaudimą, paspartina širdies darbą, suteikia energijos. Vakare lempos šviesoje ši spalva prigęsta, tampa prabangesnė ir elegantiškesnė.

Geltona spalva asocijuojasi su džiaugsmu, saulės šiluma ir sukelia laimės pojūtį. Ji ypač tinka virtuvėms, valgomiesiems ir vonios kambariams, nes ši spalva taip pat energizuoja. Ji optiškai praplečia holus, prieškambarius ir kitas mažas patalpas. Visgi, nors geltona yra linksma spalva, jos neverta rinktis kaip pagrindinės. Tyrimai parodė, kad žmonės geltoname interjere praranda nuotaiką. Kūdikiai geltoname interjere dažniau verkia. Intensyvi vyraujanti geltona gali net iššaukti nusivylimą ir pyktį.

Mėlyna priešingybė raudonai. Pastebėta, kad ji mažina kraujo spaudimą, lėtina širdies darbą ir kvėpavimą. Dėl to ji laikoma raminančia, atpalaiduojančia ir labai tinkama miegamiesiems ir vonios kambariams. Visgi būkite atsargūs, pastelinė mėlyna atrodo labai graži ant dažų dėžutės, tačiau kambarį ji gali paversti nejaukiu, šaltu, ypač jei jo nepasiekia dienos šviesa. Tad jei pagrindine pasirinkote šviesiai mėlyną, ją patartina derinti su šiltų atspalvių baldais ir medžiagomis. Norint išgauti atpalaiduojantį poveikį svetainėse, miegamuosiuose ar didelėse virtuvėse, geriau naudoti šiltesnius mėlynus atspalvius: žibuoklės, turkio ar dangaus mėlynumo. Tamsūs mėlyni atspalviai priešingai, gali sukelti liūdesį.

Žalia laikoma labiausiai atpalaiduojantį poveikį turinčia spalva. Ji tinkama kone kiekvienai namų erdvei kaip pagrindinė interjero spalva. Virtuvėje žalia tarsi atvėsina, svetainėje ji pakankamai šilta, kad sukurtų komforto, bendrumo jausmą.

Violetinės pats tamsiausias atspalvis – baklažano ir jis yra dramatiškas, prabangus ir gilus. Jis siejamas ne tik su prabanga, bet ir kūrybingumu. Baklažaninė puikiai tinka akcentams ar kaip šalutinė interjero spalva, kuri suteikia gilumo, žaismingumo. Šviesesnis variantas, levandų atspalvis sukuria ramybės efektą, todėl puikiai tinka miegamiesiems. Jos poveikis toks pats, kaip mėlynos, tačiau už pastarąją violetinė yra gerokai šiltesnė.

Oranžinė iššaukia pasitenkinimą, entuziazmą. Tai – energizuojanti spalva, todėl ji netinkama nei svetainei, nei miegamajame kambaryje. Tačiau oranžine drąsiai galite dažyti sporto patalpą. Ji pakelia nuotaiką ir praskaidrina rutina tapusią rytinę mankštą.

Neutraliomis spalvomis laikoma juoda, balta, ruda ir pilka. Be jų neįsivaizduojamas nė vienas interjeras. Jos puikiai tinka fonui. Balta patalpas didina. Juoda – atvirkščiai, todėl šią patartina naudoti akcentams.

Ir pagrindinė klaida – patinkanti spalva visai kitaip atrodo, kai ja nudažyta visa patalpa. Tad išsirinkus kelis patinkančius atspalvius nepatingėkite pasiruošti jų bandinių ir visais padengti po dalį sienos. Tik taip pamatysite, kuris labiausiai tinka ir kurio verta pirkti didelį kiekį.