Vonios kambario plotas – realus geometrinis dydis, kurį pakeisti gali tik architektūriniai sprendimai. Tačiau erdvę įmanoma praplėsti ir vizualiai – tai, beje, kur kas paprasčiau. Racionaliai pasirinkus daiktus vonios kambariui sutaupoma vietos, o kūrybingai dekoruotas interjeras sukuria iliuziją, kad patalpa didesnė, nei yra iš tiesų
1. Proporcingi dydžiai
Santechnika taip pat turi įtakos erdvės suvokimui. Kuo didesnis grindų plotas laisvas, tuo kambarys atrodo erdvesnis. Taigi prie sienos tvirtinamas praustuvas ir unitazas sudaro įspūdį, kad neužima vietos, be to, patalpai suteikia šiuolaikiškumo ir lengvumo. Santechnikos dydis turėtų būti proporcingas kambario dydžiui, be to, kompaktiška santechnika iš tiesų, ne tik vizualiai taupo vietą, o šalia jos kiti daiktai atrodo didesni, nei yra iš tikrųjų. Lenktos formos kampinė dušo kabina užima šiek tiek mažiau vietos nei stačiakampė. Dar vienas privalumas – jeigu ji pagaminta iš skaidraus stiklo. Bet mažiausiai vonios kambarį „apsunkina“ berėmė dušo kabina.
Dušo kabinos pasirinkimo kriterijai, kuriuos verta žinoti
2. Monotonijos privalumas
Kiekviena linija skaido erdvę į dalis ir ją susmulkina, todėl reikėtų vengti, kad plytelėmis išklijuotos sienų plokštumos būtų padalytos plačiomis ornamentų juostomis. Kiekvienas kontrastingas ir ryškus dekoratyvinis elementas taip pat sumažina erdvę. Plyteles rinkitės šviesių spalvų, pastelinių tonų arba su smulkiais monotoniškais raštais, kad jie nerėžtų akies, nebūtų sudėtingi ir ryškūs. Tai gali būti subtili mažų plytelių mozaika – ji vizualiai didina patalpą. Jei siena dekoruota kitos spalvos ar rašto plytelių juostomis, horizontaliai sudėliotos jos „praplečia“ patalpą į plotį, o vertikaliai – į viršųGlotnus paviršius sukuria gaivos ir erdvės įspūdį – kuo blizgesnis, tuo didesnė ir šviesesnė atrodo patalpa, kuo labiau matinis – tuo mažesnė ir jaukesnė.
3. Apie duris
Į vonios kambario vidų atsidarančios durys gali „nuvogti“ net iki 25 proc. nedidelės patalpos vietos. Ją susigrąžinti padėtų suveriamosios arba stumdomosios durys. Ar bent jau atidaromos į išorę. O ir durų plokštumą galima prasmingai „įdarbinti“ – ant jos pritvirtinti kabliukus ar kabyklą rankšluosčiams, chalatams.
4. Aukštyn nuo grindų
Lubos ir grindys – tai penkta ir šešta sienos. Šviesios blizgios grindų plytelės ir šviesiai nudažytos lubos atveria erdvę. Nedideliame vonios kambaryje verčiau atsisakyti kilimėlio (deja, dėl laisvės pojūčio tenka šiek tiek apriboti patogumą…), nes uždengtos grindys vizualiai mažina patalpą. Taigi ir baldus, ir aksesuarus verčiau pakabinti – tarkim, spinteles ar netgi šiukšliadėžę. Atviros lentynėlės, pakabintos aukščiau, ne taip „suvalgo“ erdvę kaip uždaros spintelės, pastatytos ant žemės arba pakabintos akių lygyje.
5. Langas geriau nei šviestuvas
Net nedidelis langas mažoje patalpoje visiškai pakeičia erdvės pojūtį, palyginti su belangiu kambarėliu… Nors langui taip pat keliami tam tikri reikalavimai, dėl natūralios šviesos ir pro jį atsiveriančios erdvės tikrai verta paaukoti brangų sienos plotą.
Ne tik natūralus, bet ir dirbtinis apšvietimas atveria erdvę – ji tampa matoma ir pasiekiama. Apšvietimas turėtų būti tolygus ir išsklaidytas, kad šviesa atsispindėtų nuo sienų ir lubų. Funkcionaliausias apšvietimas – minimalistinės lubose įmontuotos halogeninės lemputės: jos „nesuvalgo“ erdvės. Kad neliktų tamsių kampų, galėtų būti keletas apšvietimo šaltinių skirtingose zonose, pavyzdžiui, virš veidrodžio, kriauklės, vonios ar po lentynėlėmis, jei šios pakabintos aukštai. Tai sukuria optinę iliuziją, kad kambarys didesnis.
10 idėjų, kaip vizualiai praplėsti vonios erdvę
6. Atspindžiai
Pats įprasčiausias būdas, kurio pirmiausia griebiamės erdvei vizualiai praplėsti, – pakabiname veidrodį. Jis vonios kambariui suteikia gilumo ir apimties, atspindi ne tik konkrečius pavidalus, bet ir šviesą bei spalvas. Su šia užduotimi gerai susidoroja vienas didelis veidrodis – jis mažoje patalpoje atrodo stilingiau nei keletas mažų. Veidrodžio neturėtų užgožti aplink sukabintos spintelės. Ir įkomponuoti jį galima ne ties kriaukle, o kokioje nors praktiškesnėje vietoje, kad ant paviršiaus užtikštų mažiau purslų.
7. Nesismulkinkite
Neperkraukite interjero ryškiaspalviais, įspūdingos faktūros aksesuarais – jų turėtų būti su saiku. Dėmesį labiausiai traukiantį dekoratyvų akcentą įkomponuokite tolimiausiame nuo durų vonios kambario kampe – ten iš karto kryps akys ir susidarys didesnės perspektyvos iliuzija.
deali tvarka taip pat vizualiai praplečia erdvę – kai akis vis užkliūva už šen bei ten išmėtytų niekniekių, atrodo, kad vietos yra nedaug. Atvirose lentynose laikykite tik pačius būtiniausius ir dekoratyviausius daiktus, o kitus paslėpkite uždarose spintelėse.
8. Kuo mažiau konkurentų
Ankštame vonios kambaryje baldai turėtų būti mažesni, nepernelyg masyvūs, jų negali būti daug, užteks tik būtiniausių. Didesnis baldas mažą patalpą dar labiau sumažina, net jeigu jis ten ir vienintelis. Pakabinamąsias spinteles, lentynas geriau komponuoti vertikaliai, o ne horizontaliai. Net ir baldų formos galėtų būti labiau „ištemptos“ į aukštį nei į plotį.
Kuo mažiau daiktų konkuruoja su patalpos dydžiu, tuo geriau. Lygūs ir „švarūs“ įmontuojamųjų spintelių paviršiai – tinkamiausias pasirinkimas. Gremėzdiškus daiktus (pavyzdžiui, vandens šildytuvą), vizualiai „užgrobiančius“ erdvę, stenkitės paslėpti nišose ar spintelėse.
9. Žvilgsnis slysta kiaurai
Margą vonios užuolaidą pakeitus permatoma skaidraus stiklo pertvara sustiprės atviresnės erdvės iliuzija. Jei vonioje yra užuolaidėlių, tarkim, dengiančių spinteles, verčiau naudoti pusiau permatomą šviesų audinį. Vonios langus taip pat reikėtų uždengti kuo lakoniškesnėmis, lengvesnės medžiagos užuolaidėlėmis, nors dar geriau būtų jų visai atsisakyti, jei tik įmanoma. Skaidraus stiklo lentynėlės, nors ir neatspindi šviesos, tačiau netrukdo jai sklisti ir sukuria lengvumo įspūdį.
10. Šviesiau ir erdviau
Ryškios spalvos ir kontrastingi atspalviai mažoje patalpoje, deja, netinka: jie „užima“ daugiau vietos. Jei norite sukurti įspūdį, kad vonios kambarys erdvesnis, neprimaišykite per daug spalvų, rinkitės šviesų koloritą.
Geriausiai tinka pasteliniai šalti atspalviai – verčiau ne sodrūs, o šiek tiek „balinti“. Grindims, sienoms ir luboms apdailinti reikėtų pritaikyti panašius atspalvius. Kai baldai ir durys nudažyti taip, kaip ir sienos, gal ir atrodo šiek tiek nuobodokai, tačiau susilieja į vieną visumą ir išgrynina erdvę. Jei siaurą lubų pakraščio ruožą nudažysite tokia pat spalva, kokios yra sienos, susidarys regimybė, kad kambarys aukštesnis. Beje, reikėtų pagalvoti ir apie tai, ar tikrai norite vizualiai praplėsti vonios kambarį. Juk nedidelė patalpa su gausybe mielų niekučių atrodo jaukesnė ir šiltesnė nei steriliai išgryninta erdvė…
Būsto apdailos abėcėlė: patarimai įsirenginėjantiems namus