Esant itin šiltiems vasaros orams – būtina pasirūpinti apsauga nuo saulės kaitros. Ne visada randame laiko bei energijos atsigaivinti gaiviu gėrimu ar desertu, todėl būtina pasirūpinti vėsia atmosfera iš anksto.
Tokiu atveju, į pagalbą ateina – kondicionierius – prietaisas kuris geba reguliuoti kambarių atmosferą.
[toc]
Kondicionieriai naudojami visur: namuose, biuruose, komercinėse patalpose. Jų tipų ir pobūdžių yra tikra begalė.
Šiame straipsnyje mes aptarsime pagrindines šių prietaisų grupes namams ir techninius aspektus pagal kuriuos galite išsirinkti sau geriausiai tinkantį.
Ekspertai pataria rinktis pagal šiuos techninius kriterijus:
Oro kondicionierių techniniai kriterijai:
- Galingumas – tai yra vienas pagrindinių pasirinkimo kriterijų. Žinant kondicionieriaus galią galėsite tiksliai žinoti kokio jums prireiks norimoje patalpoje turėti. Natūralu, jog didelėms patalpoms reikia galingesnio kondicionieriaus. Namams pakaks ir mažiau turinčio.
- Gamintojas – dar vienas svarbus aspektas – aukštos klasės gamintojo pasirinkimas. Labiausiai patikimais rinkoje yra laikomi japonų gamintojų modeliai, nors ir jie pasižymi didesnėmis kainomis. Neblogos alternatyvos jiems – kiniški, korėjietiški gamintojų modeliai.
- Garsas – nors tai irgi svarbus aspektas – dauguma namams skirtų kondicionierių nėra “triukšmadariai”. Nepatartina rengti kondicionieriaus toje vietoje, kur jums norisi ramybės bei poilsio. Jeigu kondicionierius įrengtas ten kur jūs miegate, nakčiai nustatykite “miego” (angl. sleep) režimą jūsų prietaise. Kondicionierius sulėtės ir skleis mažiau triukšmo.
- Naudingumo koeficientas – tai kondicionieriaus naudingo veikimo koeficientas. Standartiniai koeficientai SEER ir SCOP yra matuojami 4 skirtingų temperatūrų ir parodo apytikslį kondicionieriaus galingumą šildant ar vėsinant. Kaip teigia ekspertai, tai – vienas svarbiausių pasirinkimo kriterijų. Mūsų šalyje vėsinimo rėžime koeficientas nuo 4,5 iki 5, o šildymo režime nuo 3,5 iki 4,5.
- Ilgaamžiškumas ir eksploatacija – pagal ES standartus visiems elektriniams prietaisams yra suteikiama minimali 2 metų garantija. Kai kurie gamintojai, žinoma, gali suteikti ir ilgesnį garantinį laikotarpį. Na, o norint, kad kondicionierius tarnautų kiek įmanoma ilgiau – būtina ne tik tinkamai jį naudoti, tačiau ir prižiūrėti. Vienas dažniausių gamintojų reikalavimų – nelaikyti kondicionieriaus prie atidaryto lango.Tai – didžiulis energijos švaistymas. Jeigu norite atsivėsinti karštą vasaros dieną ir laikysite atidarytą langą – vėdinimas bus beprasmis. Tas pats ir žiemą – lauko sąlygos trukdys subalansuoti patalpos temperatūrą. Kitas patarimas – nelaikyti kondicionieriaus veikiant itin didele galia, ilgą laiko tarpą. Kadangi jame daug judančių detalių, jos devėsis ir taip greičiau suges.
Pagrindiniai kondicionierių tipai:
- Sieniniai kondicionieriai – dviejų dalių kondicionierius kurio viena iš dalių kabinama patalpoje, kita – jos išorėje (balkone, ant stogo ir t.t.). Šio tipo kondicionieriai dažniausiai būna daugiafunkciniai ir turi šaldymo, šildymo, vėdinimo, filtravimo bei sausinimo funkcijas. Jie kartu pasižymi ir didesniu triukšmingumu, ypač jeigu kalbama apie dideles patalpas.
- Kasetiniai kondicionieriai – tai taip pat dviejų dalių kondicionierius, turintį vidinę dalį skirtą kabinti patalpos lubose bei išorėje (lauke, balkone ir t.t). Jie taip pat aprūpinami tradicinėmis funkcijomis – šildymas, šaldymas, vėdinimas, filtravimas bei sausinimas.
- Ortakiniai kondicionieriai – išskirtiniai tuo, kad neužima vietos ant lubų ir taip nekrenta į akį. Šis kondicionierius turi visas tradicines funkcijas ir pasižymi papildoma – galimybe paskirstyti šiltą ar šaltą orą po kambarį itin dideliu tikslumu.
- Mobilūs kondicionieriai – pavadinimas daug ką pasako. Jie – mobilūs ir nedaug vietos užimantys kondicionieriai, todėl tinka tiems kurie dažnai keliauja ar nenori namie įsikurti stacionarios vėdinimo/šildymo sistemos. Vienas didžiausių minusų – didesnis triukšmas palyginus su kitais, kadangi oro kompresorius nėra išvestas į lauką ar į kitas vietas skirtas orui pašalinti.
Ko gero, jog daugumai namų aplinkų pakaktų mobilaus kondicionieriaus, ypač toms kurioje nėra didelės erdvės. Dvipusius kondicionierius patartina rinktis biuro ar komercinėms patalpoms.
Apibendrinant
Šiame straipsnyje trumpai aprašėme pagrindinius kondicionierių tipus ir aptarėme techninius jų kriterijus. Tikimės, jog šis mini-gidas padėjo apsispręsti dėl norimo modelio pasirinkimo ir sužinoti kuris kondicionierius geriausiai tinka jūsų namų aplinkai.