Apšvietimas, baldai, erdvės išplanavimas – tai tik keli biuro interjero elementai, darantys rimtą įtaką darbuotojams ir klientams. Kaip sukurti darbui palankią aplinką – itin kruopštus ir išmanymo reikalaujantis procesas, tačiau stengtis verta, nes tai gali padidinti verslo sėkmę. Patirtimi ir rekomendacijomis šioje srityje sutiko pasidalinti dizaino studijos „YZY“ specialistai.
Kad nereikėtų griauti sienų…
Interjero dizaino specialistai neretai atsiduria situacijoje, kai užsakovai Lietuvoje juos kviečiasi tik baigiamiesiems akcentams sudėlioti, pvz., kiliminei dangai parinkti. Tačiau biuro interjero dizainas yra kur kas platesnė sritis, panaši į žaidimą šachmatais: kuo daugiau ėjimų numatysi į priekį – tuo bus geresnis rezultatas, o klaidos gali brangiai kainuoti.
„Interjero dizainerio darbas prasideda nuo pokalbio su užsakovu. Pirmiausia reikia įsigilinti į užsakymą ir savo profesionalumu padėti, kad kliento verslas galėtų dar efektyviau atsiskleisti, būtų patrauklus užsakovams ir darbuotojams. Sugalvojus idėją, prasideda statybinė-techninė interjero dizaino dalis. Jei pastatas dar tik projektuojamas ar pradėtas statyti, idealu, jei dizaineris galėtų dirbti kartu su architektu ir planuoti erdves, atsižvelgdamas į patalpų funkcijas numatyti darbo vietas. Įgudusi dizainerio akis jau iš pradžių pastebi būsimas problemas, pvz., per siaurus praėjimus pagal numatomus žmonių srautus, blogai suplanuotą apšvietimo sistemą, per mažą elektros rozečių skaičių. Nepastebėjus to laiku, vėliau gali kilti nepatogumų, kuriuos bus keblu ištaisyti“, – amato subtilybes vardijo dizaino grupės „YZY“ komercijos direktorius Šarūnas Pečkus.
Ne mažiau svarbi interjero dizaino dalis yra estetinis patalpos apipavidalinimas. „Labai svarbu tinkamai parinkti apdailos medžiagas, baldus, dekorą. Pasiūla yra labai didelė, todėl dizaineriai turi išmanyti daug techninių ir estetinių detalių, pvz., grindų dangos atsparumo klases, ISO standartų reikalavimus, ir surasti geriausią tam biurui variantą. Parenkant medžiagas, labai svarbu nepersistengti ir nepadaryti per didelės spalvų bei medžiagų įvairovės, taip pat būtina išmanyti spalvų psichologiją, labai gerai apgalvoti darbo vietos ergonomiką“, – pasakojo dizaino grupės „YZY“ kūrybos direktorė Rytė Masiokienė.
Visus biuro interjero dizaino darbus reikia atlikti kompleksiškai, numatant, koks bus galutinis rezultatas. Žinoma, galima bandyti viską sugalvoti ir sudėlioti patiems, bet profesionalūs interjero dizaineriai iš anksto gali pasakyti, kur galima suklysti.
„Dažnam atrodo, kad interjero dizainą išmano kiekvienas, tačiau ne profesionalui sunku įžvelgti visumą, todėl mąstoma etapais: pirma surandamas stalas, tik paskui galvojama apie grindis ir sienas. Buvo atvejis, kai žmogus konferencijų salei užsakė projektorių, vėliau – šviestuvą, o juos sumontavus paaiškėjo, kad vienas kitam trukdo… Be to, nuotraukoje pamatytas stalas kitoje erdvėje ir esant kitokiam apšvietimui gali atrodyti visai ne taip, kaip tikėtasi. Pačiam renkantis apdailos medžiagas, biuro išvaizda gali priklausyti nuo to, kokios nuolaidos buvo parduotuvėse ir kaip gerai dirba pardavėjai. Kuriant interjerą be specialistų galima labai „prašauti“ pro šalį, todėl konsultuotis su jais reikėtų kuo anksčiau, nes brėžiniuose klaidas lengviau taisyti, nei paskui griauti sienas veikiančiame biure“, – patirtimi dalijosi „YZY“ interjero dizaineriai. Jie taip pat patarė, į ką vertėtų atkreipti dėmesį kuriant biuro interjero dizainą, kad darbuotojai biure jaustųsi gerai.
Biure – kaip namie?
Kaip turėtų atrodyti biuras, dažnai sufleruoja pati verslo sritis, nes vienas stilius tinka advokatų kontorai, kitas – reklamos agentūrai. Biuro išvaizda neabejotinai turi įtakos verslo įvaizdžiui, todėl labai svarbu tinkamai įrengti vietą, kurioje bus priimami klientai (pvz., ar yra kur atsisėsti, ar pakanka
erdvės).
Ne mažiau svarbi interjero įtaka ir darbuotojui bei darbo našumui. „Jei darbdavys nori, kad darbuotojas darbą atliktų gerai, privalo pasirūpinti, kad jam būtų patogu, užtektų šviesos, žmonės turi jausti, kad į jų poreikius atsižvelgiama. Itin svarbūs akcentai yra baldai, jų forma, aukštis, patogumas, atstumai tarp kėdžių, apšvietimas, vėdinimo sistema. Svarbu, kaip biure išdėliota darbo technika, pvz., jei spausdintuvas bus užgrūstas tolimame kampe, galbūt juo naudosis rečiau, nei reiktų“, – akcentus dėliojo Š.Pečkus.
Dizainerė R.Masiokienė atkreipė dėmesį į dar vieną labai svarbų, bet Lietuvoje dažnai ignoruojamą aspektą, – darbo vietos apšvietimą: „Mokslininkai įrodė, kad jei darbuotojui neužtenka šviesos, kas mūsų biuruose neretai pasitaiko, jis būna apsnūdęs ir darbas nebe toks efektyvus. Juk yra tam tikri gamtos bioritmai, laikas, kai žmogus tampa pasyvesnis, ypač jei grįžta po sočių pietų ar dirba naktį, o tinkamai įrengtas apšvietimas gali darbuotojus nuteikti aktyviau veikti, taigi apšvietimas turi įtakos darbo našumui“.
„YZY“ dizaineriai pabrėžia, kad dabartiniuose biuruose stengiamasi sukurti kuo artimesnę aplinką namams, nes tuomet darbuotojas yra kur kas geriau emociškai nusiteikęs. Todėl jam siūloma į biurą atsinešti šeimyninių nuotraukų, mielus prisiminimus žadinančių smulkmenų, pvz., savo mėgstamą arbatos puodelį, kad darbe nesijaustų kaip svetimoje erdvėje.
Atsižvelgiant į darbuotojų interesus, jei leidžia galimybės, vertėtų įrengti poilsio zoną, kurioje būtų galima išgerti arbatos, kelioms minutėms atsipalaiduoti nuo įtampos ar rutinos. Tokią zoną svarbu turėti ir dėl to, kad darbuotojai neužkandžiautų sėdėdami prie dokumentais užversto darbo stalo ar kompiuterio.
Kuriant biuro interjero dizainą taip pat svarbu pamąstyti apie naujoves ir pasimokyti iš istorijos.
Individualumas visada madingas
„YZY“ interjero dizaineriai pripažįsta, kad lietuviai yra gana konservatyvūs ir nelabai nori įsileisti naujovių, kol to nepadarė kaimynas. Klientai, kurie išmanytų pasaulines biuro interjero dizaino tendencijas, – retenybė, tai dažniausia būna daug po pasaulį keliaujantys verslininkai.
„Vis dėlto savo klientams siūlome nebijoti naujovių. Juk nebūtina, kad biuras taptų itin modernus, bet keli originalūs akcentai, pvz., spalvota kiliminė danga pilkame interjere, labai pagyvintų aplinką. Jei viskas bus universalu ir pilka, biuras paprasčiausiai neturės savo veido, o darbuotojus ims graužti nuobodulys. Kita vertus, nusprendus įrengti itin novatorišką interjerą, pvz., betonines sienas ir metalinius baldus, reikėtų laikytis pusiausvyros – kaip alternatyvą įrengti minkštą, jaukią zoną“,
– siūlo interjero dizainerė R.Masiokienė.
Patyrę interjero dizaineriai pastebi, kad kai kurios populiarios tendencijos pradeda trauktis. Pavyzdžiui, labai prieštaringai vertinami atviri biurai, kuriuose visi dirba vienoje erdvėje. „Tokį biurą įrengė viena reklamos agentūra, nes darbdavys manė, kad tai žadins kūrybinę atmosferą. Tačiau darbuotojai, užuot pajutę įkvėpimą, pradėjo slėptis vieni nuo kitų klausydami muzikos su ausinėmis, nes nuolatinis šurmulys blaškė dėmesį ir trukdė susikaupti. Be to, tokiais atvejais iškyla ir psichologinis aspektas: ar galima gerai jaustis, jei esi nuolat stebimas? Jei esi pradedantis darbuotojas ir padarysi nors nereikšmingą klaidą, visi tai girdės ir komentuos, taigi kils nereikalingas papildomas diskomfortas. Jei yra bendra darbo erdvė, reikėtų ją individualizuoti baldais, suteikti darbuotojui asmeninės erdvės“, – įsitikinęs Š.Pečkus.
Lietuvos biuruose itin populiarios stiklinės pertvaros taip pat ne visada pasiteisina, nes suteikia gana mažą garso izoliaciją, be to, darbuotojams taip pat stinga intymumo, todėl jie pradeda atsitverti žaliuzėmis. „Individualumo darbo vietai būtinai reikia. Juk XX a. pradžioje buvo labai populiari kolektyvinio darbo idėja (pvz., visos mašinininkės kala choru), bet laikas parodė, kad dėl to pradėjo mažėti darbo našumas, todėl vėl grįžtama prie erdvių segmentavimo, nes tai efektyviau“, – pastebi R.Masiokienė.