Vaikų kambario interjeras turi įtakos vaiko vystymuisi. Jei jį tinkamai įrengsite, tai padės kūdikiui augti džiaugsmingoje ir patogioje atmosferoje, ugdys kūrybinius sugebėjimus ir formuosis kaip asmenybe. Taip pat svarbu, kad vaikas turėtų poilsio zoną, kurioje jis gali ramiai pailsėti bei higienos priežiūros kampelį, kad netektų dažnai lankytis pas vaikų odontologą Vilniuje.
Kaip tinkamai zonuoti vaiko kambarį?
Vaikų kambarys – tai vieta miegoti, žaisti, mokytis ir susidėti daiktus. Kad kambarys būtų funkcionalus, erdvę reikia padalyti į tris dalis: miegamąją vietą, žaidimų ir darbo erdvę. Ikimokyklinukui prioritetas yra žaidimų zona, o vyresniems – mokymosi zona.
Žaidimo zona
Žaidimų aikštelė turi būti saugi ir įdomi. Neužkraukite šios erdvės dideliais žaislais, geriau padarykite ją laisvą ir suteikite vaikui vietos kūrybiškumui. Žaidimų zonoje galima pastatyti švedišką sieną ir stalą žaidimui su smėliu ir vandeniu, sieną padengti šiferio dažais. Kuo abstraktesnė pramoga, tuo geriau veikia vaiko vaizduotė ir daugiau galimybių žaisti.
Šiferio danga vaikui leis ne tik piešti ant sienų, bet ir panaudoti jas mokantis – spręsti problemas, įsiminti taisykles. Tokią dangą galite derinti su magnetine: prie tokios sienos galite pritvirtinti ir magnetukus su užrašais.
Šiferio dažais galima padengti ne tik sieną, bet ir spintos duris bei stalviršius. Šie dažai taip pat balti – ant jų galite piešti žymekliais.
Jei erdvė leidžia, patalpoje sutvarkykite skaitymo zoną: pakabinkite vitrinų lentynas akių lygyje ir padėkite vaikiškas knygas veidu į priekį. Spalvotos nuotraukos sudomins vaiką, jis norės jas apsvarstyti. Padėkite ant grindų minkštas pagalves ir turėsite vietą, kur galėsite jaustis su knyga rankose.
Mokymosi vietos įrengimas
Kad vaikui būtų patogu mokytis, svarbu pasirinkti ergonomišką stalą, kėdę ir apšvietimą. Geriausia rinktis tokius baldus, kad jie augtų kartu su vaiku: lova tampa didesnė, o stalas ir kėdė – aukščiau. Šviesa turi būti ryški ir be aštrių šešėlių – taip akys mažiau pavargs.
Norėdami padėti mokiniui, galite pakabinti geografinį žemėlapį, lenteles apie dalykus ir priminimo plakatus, kurie padės surinkti aplanką ir atlikti namų darbus.
Rengiant vietą užsiėmimams svarbu atsižvelgti į individualias vaiko savybes: kiek jis dėmesingas ir kruopštus, ar greitai perima informaciją, ar reikia priminimų, iliustruojančių pavyzdžių. Pavyzdžiui, jei vaikas nėra labai darbštus, neturėtumėte daryti darbo zonos priešais langą: jis dažnai bus išsiblaškęs. Dėl tos pačios priežasties visi pagalbininkų plakatai turėtų būti išdėstyti šiek tiek toliau nuo darbo vietos.
Miegamoji vieta
Tinkamai sutvarkyta lova gali pagerinti vaiko miegą. Norėdami tai padaryti, turite pasirinkti gerą čiužinį, pagalvę, patalynę ir tinkamą apšvietimą.
- Lovos dydis turi atitikti vaiko ūgį (jo kojos neturi remtis į lovos atlošą).
- Rinkitės pastelinių atspalvių patalynę iš satino, chintz ar kalikono. Jis turėtų būti minkštas, be ryškių raštų.
- Spalvoti apatiniai gali atitraukti dėmesį nuo miego, o ryškios spalvos – sužadinti nervų sistemą.
- Stenkitės, kad lova būtų jauki, kad vaikui patiktų ten būti.
Kad vaikas gerai miegotų, likus 1,5–2 valandoms iki miego pritemdykite bute šviesą, o langus uždarykite storomis užuolaidomis. Už miegą atsakingas hormonas melatoninas gaminasi tik tamsoje, todėl miego metu geriau atsisakyti bet kokios šviesos, taip pat ir naktinės lempos.
Jo šviesa mažina melatonino kiekį, todėl vaikai dažnai prabunda naktį ir jaučiasi pavargę ryte. Galima naudoti raudoną lemputę. Toks apšvietimas neslopina melatonino gamybos.
Kaip pasirinkti tinkamas spalvas kambariui?
Spalva turi įtakos emocinei vaiko būsenai. Vieni atspalviai sukelia melancholiją ir depresiją, kiti – džiaugsmą ir įkvėpimą. Todėl svarbu teisingai pasirinkti vaikų darželio spalvų schemą. Pagrindinė taisyklė – nepersotinti kambario viena spalva ir nepadaryti per šviesaus. Geriau, jei kambarys yra raminančių pastelinių spalvų su ryškiais akcentais ant sienų ar dekoro elementų.
Renkantis spalvinius akcentus, vadovaukitės psichoemocinėmis vaiko savybėmis (aktyvus ir lengvai susijaudinantis, ramus ir drovus). Svarbu parinkti tokias spalvas, kad jos netrukdytų studijoms, žaidimams ir miegui.
Štai kaip kai kurios spalvos veikia emocinę vaikų būseną
Raudona spalva padidina širdies ritmą ir kvėpavimą, taip pat fizinį aktyvumą. Jei yra daug raudonos spalvos, tai gali sukelti agresiją ir nerimą. Tačiau maži raudoni akcentai gali pagerinti koncentraciją ir padėti droviam vaikui jaustis labiau pasitikinčiu savimi.
Geltona spalva asocijuojasi su saulės šviesa ir sukelia džiugias emocijas. Jei geltonos spalvos daug, vaikui sunku nusiraminti ir užmigti.Mėlyna spalva ramina. Puikiai tinka jautriems vaikams ir mažina fizinį aktyvumą. Bet jei persistengsite, tai turės didžiulį ir slegiantį poveikį.
Ruda turi raminamąjį poveikį, nes asocijuojasi su gamta. Nerimastingiems vaikams seksis gerai. Tokiomis spalvomis dekoruotame kambaryje gerai jausis nerimastingi vaikai. Tačiau ruda spalva turi būti derinama su smėlio ir kitais pasteliniais atspalviais, kitaip ji sukaustys ir priblokš vaiką.
Žalia spalva laikoma geru pasirinkimu vaiko kambariui, nes tai gamtos ir gaivumo spalva (ypač jei naudojate švelnius žalius atspalvius). Tai lavina gebėjimą skaityti ir vaizduotę, didina kūrybiškumą.
Rožinė spalva sukelia malonumą ir kitas teigiamas emocijas. Be to, jis ugdo empatiją ir rūpestingumo jausmą, todėl kambarys su pasteliniais rožiniais atspalviais yra pasirinkimas, kuriame nėra nieko blogo.
Paklauskite vaiko nuomonės, bet pasiūlykite pasirinkimo variantų. Pavyzdžiui, paklauskite: „Ar tau labiau patinka ši mėlyna ar ši žalia?
Šaltinis: dentes.lt