Ruošiatės tapti naujakuriais ar atnaujinti savo bustą, tačiau nežinote kaip viską padaryti? O gal turite susikūrę savo svajonių namus, tačiau nežinote kaip tai paversti realybe? Yra keletas dalykų, kuriuos reikėtų žinoti jei nusprendėte įsirengti namus su dizainerio pagalba.
Kokios yra dizainerio pareigos?
Interjero dizaineris turi būti savo srities profesionalas ir atlikti visus darbus, kurie jam priklauso. Prieš pradedant darbus jis privalo įvertinti naujas erdves ir jas planuoti taip, kad galutinis rezultatas atrodytų estetiškai,būtų patogus ir funkcionalus ir be abejonės, tenkintų jūsų norus. Planuodamas būsimą interjerą, dizaineris turi atsižvelgti į namo architektūros stilių ir bruožus, išlaikyti juos, jei to nori užsakovas, arba priešingai – visiškai juos paslėpti. Taip pat turi paslėpti tai, kas yra vizualiai nenaudinga, negražu ir neturi būti matoma, pavyzdžiui – elektros lizdai ir orlaidės turi susilieti su aplinka ir tapi nepastebimais bendrame interjero vaizde.
Kokios yra jūsų pareigos planuojant naują interjerą?
Ne tik jūsų samdomas dizaineris, bet ir jūs turite pareigų kuriant naują namų, darbo aplinkos dizainą. Turite kuo aiškiau perteikti dizaineriui savo viziją, stebėti ar jo kuriamas stilius atitinka jūsų bei perspėti iš anksto ką norite, arba ko nenorite matyti interjere. Taip pat reikėtų įtraukti dizainerį į kuriamos vietos darbus kuo anksčiau, kad jis iš anksto matytų vykdomus darbus, galėtų visapusiškai įvertinti patalpas ir pradėtų kurti vieningą patalpos ar pastato stilių.
Kaip ir daugelis darbu, taip ir dizainerio atliekami darbai turi eiliškumą ir tai žinoti yra labai svarbu. Todėl vos pradėjus darbą su dizaineriu, iš karto pasidomėkite nuo ko jis žada pradėti savo darbus ir kokios yra paskutinės jo užduotys. Pasitarkite kokie darbai bus atlikti ir kokie ne. Labai svarbu, kad viskas būtų aptarta, nes vėliau netinkamai atlikti darbai ar neįgyvendintos jūsų svajonės gali būti sunkiai atitaisomos. Taip pat svarbu pasidalinti darbus, kuriuos turės atlikti dizaineris, o ką atliksite jūs ar remontą atliekantys asmenys. Nepamirškite pasirašyti sutarties, kurioje paminėsite visus šiuos punktus ir taip tiksliai žinosite, kas turi būti atlikta. Dar vienas svarbus dalykas, tai vadinamieji deadline’ai – datos, kuomet turi būti atlikti darbai. Juos taip pat turite aptarti su dizaineriu, nes ne visuomet darbai, kurie atrodo gali trukti trumpai, išties trunka trumpai.
Kiek visa tai kainuos?
Tai dar vienas susitarimo reikalaujantis aspektas. Vieni dizaineriai prašo atlyginimo už tam tikrus atliktus atskirus darbus ar galutinį rezultatą, kiti – nori, kad jiems būtų asiskaityta už išdirbtas valandas. Kai kurie dizaineriai taip pat prašo užmokesčio už kvadratiniame metre atliktus darbus. Žinokite ir tai, kad dizaineriai dažnai ima avansą prieš pradedami darbus. Pasidomėkite, ar jūsų samdomas dizaineris neturi pažinčių įvairiose baldų, medžiagų pardavimo vietose, gal turi kokių nuolaidų ar patarimų, tai gali padėti jums sutaupyti. Kaip ir prieš tai minėjome, svarbiausias dalykas yra sąlygų nustatymas ir aptarimas, turite išsiaiškinti už kokius darbus, sąskaitas dizaineris prašys užmokesčio ir koks jis bus. Visa tai turi būti aptarta dar prieš pradedant darbus.
Prieš susitikimą su dizaineriu pasidomėkite kas jus domina ir ko tikitės iš būsimo interjero. Rinkite pavyzdžius, nuotraukas internete bei žurnaluose, eskizuokite. Kai jūsų galvoje bus susikūręs interjero vaizdas, jį bus paprasčiau perteikti dizaineriui, pasitarti su juo ir išklausyti patarimų taip pat sužinoti ar jis tai galės įgyvendinti. Taip pat naudinga sudaryti sąrašą dalykų, kurių nemėgstate ir nenorite matyti savo interjere, taip išvengsite nesusipratimų ir sutaupysite laiko. Jei interjerą tik atnaujinate, o ne keičiate kardinaliai, patartina į tą patį sąrašą įtraukti dalykus, kurių nenorite keisti ir norite juos išlaikyti tokius pat.
Kūrybiniame projekte dalyvaukite visi
Interjero kūrimo procesas neturėtų būti vien tik dizainerio darbas, jame turėtų dalyvauti visi, kurie vėliau turės būti naujai sukurtoje erdvėje. Tik dalindamiesi idėjomis ir norais sukursite tai, kas tenkins visų lūkesčius. Taip pat šeimos narių dalyvavimas ir norų išsakymas gali padėti išvengti nesusipratimų proceso eigoje arba leisti pastebėti tai, kas jums neužkliuvo. Visi kartu išklausykite dizainerio ir šeimos narių siūlomų idėjų ir nesakykite “ne,, , paprašykite laiko kiekvienam žingsniui aptarti, subręsti jūsų galvoje ir diskutuokite tarpusavy kodėl siūlote rinktis vieną ar kitą variantą.