Daugelis žmonių didžiąją savo laiko dalį praleidžia darbe. Biuras, darbo vieta tampa antraisiais namais. Įmonių vadovai vis dažniau kreipiasi pagalbos į interjero specialistus, kad šie kuo praktiškiau, racionaliau ir moderniau įrengtų jų įmonės patalpas.
Amerikietiškas ar europietiškas?
Pagal biuro erdvės paskirstymą architektai paprastai išskyria du tipus: kabinetinę sistemą ir atvirą erdvę. Kurį iš variantų pasirinkti, pirmiausia padiktuoja darbuotojų vidaus santykiai, įmonės veiklos sritis bei darbo stilius.
Kai darbuotojus sieja tik bendra organizacija, kai kiekvienas jų turi savo darbo sferą, darbo grafiką, o kolektyvinio darbo beveik nėra, tinkamiausia yra kabinetinė sistema. Tokiems biurams būdingas sekretoriatas, pasitarimų salė ir daug mažų kabinetų.
Jeigu įmonės darbuotojai yra glaudžiai susieti bendros veiklos, ypač kūrybinio darbo, vertėtų rinktis atviros erdvės variantą, kai darbuotojai dirba vienoje patalpoje.
Šie du biurų tipai susiformavo skirtinguose žemynuose. Amerikiečiui uždarytos duris – ženklas, kad rezgamas koks nors sąmokslas. Tad šiame žemyne formavosi bendros darbo erdvės tradicija. O dažnam europiečiui atvira biuro erdvė ilgą laiką buvo nepriimtina – jie jautėsi nesaugiai, lyg kas pažeistų jų asmeninę erdvę.
Biurą planuoti logiškai
Kadangi biure turi tilpti ne tik darbo vietos, bet ir klientų priėmimo, darbuotojų poilsio erdvė, specialistai pataria savo biurą pradėti planuoti nuo darbuotojų funkcinių ryšių nustatymo ir biuro padalijimo zonomis.
Turi būti aiškiai atskirta zona, į kurią ateina klientai. Ji paprastai pabrėžiama kuo nors įsimintinu, kad žmogus jaustųsi patekęs ne į šešioliktą iš eilės, bet į vienintelį tokį biurą. „Šioje zonoje paprastai kabinamas įmonės logotipas, akį traukti gali įspūdingas sekretorės stalas ar įspūdinga pati sekretorė“, – juokauja architektai. Prie šios svečių priėmimo zonos paprastai šliejasi pasitarimų kambariai, siekiant išvengti klientų klaidžiojimo po visą biuro erdvę – užsakovai ateina, pabendrauja ir išeina.
Kita, svarbi erdvė – darbo aplinka, kurioje įrengtos darbuotojų darbo vietos, saugomi archyvai. Trečioji – darbuotojų poilsio zona. Dažniausiai tai minimali virtuvėlė, stalas, prie kurio galima išgerti kavos, pavartyti laikraštį, pabendrauti su kolegomis ar tiesiog pailsėti nuo įprastos darbo vietos.
Pasak specialistų, suskirstymas zonomis pirmiausia turėtų būti paremtas logika. Mat kiekvienas biuras turi savo veiklos specifiką, tad kiekvieną biurą projektuojant iš pradžių tenka išsiaiškinti, kas įmonėje už ką atsakingas, kas su kuo bendrauja, kiek žmonių dirba, kiek klientų ateina ir pan. Pavyzdžiui, virtuvėlė neturėtų būti toli nuo sekretorės, kad prireikus ji galėtų greitai išvirti kavos. Sekretorės darbo vieta turėtų būti netoli pasitarimų kambario. Vadovų ir tų žmonių, kurie bendrauja su klientu, kabinetai taip pat paprastai įrengiami netoli pasitarimų kambario.
Biuro baldai
Įsirengiant biurą itin svarbus ir baldų pasirinkimas. Interjero specialistai džiaugiasi, kad Lietuvoje pagaliau formuojasi biuro baldų gamybos tradicija – prieš 5 – 10 metų dauguma jų buvo gabenami iš užsienio.
Renkantis baldus biurui, didelę reikšmę turi įmonės darbo specifika, sritis. Pavyzdžiui, advokatų kontoros, draudimo įmonės paprastai nori klientui sudaryti solidžios kompanijos įspūdį – jie aprastai renkasi klasikinius, kokybiškus biuro baldus.
Reklamos agentūros, dizaino studijos dažniausia siekia įmantrumo – renkasi modernius, niekur nematytus baldus, ryškesnes spalvas. Šių sričių atstovai savo klientams siekia pasirodyti kūrybiški žmonės. Dizaino bei reklamos įmonės paprastai linkusios dekoruoti savo biurus įvairiomis interjero detalėmis – fotografijomis, pačių projektuotais baldais, paveikslais ir kitais meno kūriniais. Jų darbo vieta užsukusiam klientui atskleidžia įmonės dvasią, todėl ji turi būti originali ir įsimenanti.
Visų kitų sričių įmonėms pernelyg dekoruoti savo darbo vietų nepatariama: „Darbo aplinka yra darbo aplinka“. Puošti biuro interjerą turėtų tie dalykai, kurie kokybiškai ir profesionaliai padaryti: kokybiški baldai ir apdailos medžiagos, geras erdvių suplanavimas.