Paruošti ir perdažyti sienas patiems – tai lengvas ir paprastas procesas, kuriam tiesiog reikia iš anksto pasiruošti.
Prieš dažant vertėtų išsiaiškinti keletą subtilybių.
VIVACOLOR dažų ekspertas Rokas Vičkus pasidalija keliais patarimais – jie turėtų praversti nusprendusiems pakeisti namus.
Kaip paruošti savo namus sienų dažymui?
Paviršiaus valymas
Nuo dažomo paviršiaus būklės priklauso, kokia bus darbų eiga. Jeigu siena buvo dažyta anksčiau, paviršius turi būti nuvalytas, jei reikia, pašalinamas pelėsis, užglaistoma, gruntuojama ir dažoma. Jei siena lygi, pakanka atlaisvinti dažomą plotą ir apsaugoti viską, kas galėtų susitepti.
Kambario daiktų apdengimas ir glaisto klojimas ant sienos
Geriausia baldus sustumti į kambario vidurį ir apdengti plėvele. Grindis palei sienas taip pat geriau uždengti plėvele arba popieriumi, o kraštus apklijuoti lipnia popierine juostele.
Jeigu sienos visgi nelygios, su grioveliais, įdubimais (pavyzdžiui, įskilusi siena, skylė, likusi nuo paveikslo pakabinimo), vadinasi, jas reikės užglaistyti, t. y. išlyginti paviršių. Glaistyti galima rankiniu būdu arba pasitelkus glaisto purškimo įrangą.
[toc]
Sienų šlifavimas
Kai glaistas išdžiūsta, jį reikia nušlifuoti ir pašalinti šlifavimo dulkes. Šlifuojant kyla dulkės, tad dar kartą apžiūrėkite, ar neliko neapdengtų baldų. Tiesa, svarbu apsisaugoti ir žmogui – patariama dėvėti specialią kaukę, galvos apdangalą, pirštines, nes dulkės labai sausina odą, suerzina kvėpavimo gleivinę.
Dar vienas svarbus aspektas: šis procesas reikalauja daugiau pastangų, be to, svarbu naudoti kokybišką glaistą, kad dažyti būtų lengviau.
Dažymas
Geriausia dažyti sieną, kai ji yra lygi – tuomet visas procesas vyks sklandžiau, o rezultatas tikrai nudžiugins. Tačiau tai nereiškia, kad sienos negalima dažyti, jei ji nėra lygi. O patikrinti ar siena lygi, ar visgi nelabai, galite pasitelkę paprastą gudrybę – pasišvieskite iš skirtingų pusių su turimu šviestuvu ir galėsite įvertinti, ar paviršius turi daug nelygumų.
Šį procesą labai svarbu atlikti ypač atsakingai, nes geras paviršiaus paruošimas užtikrins ilgaamžiškumą ir gerą galutinį rezultatą.
Sienų perdažymo pagrindai (anglų k.)
Šiame vaizdo įraše yra trumpai apibūdinamas sienų dažymo procesas.
Kaip išsirinkti tinkamiausias dažymo priemones?
Teptukų pasirinkimas
Jų yra trys kategorijos – natūralių ir sintetinių šerelių bei mišrūs. Teptukai su natūraliais šereliais tinka dažant aliejiniais dažais, o su sintetiniais šereliais – lateksiniais dažais.Mišrūs šereliai (sudaryti iš sintetinių ir natūralių šerelių) – pasižymi kokybe ir yra tinkami visų tipų dažams.
Voleliai
Mažesniems paviršiams ir sunkiai pasiekiamoms vietoms naudokite mažesnį, o didesniems plotams – platesnį volelį. Jeigu paviršius, kurį ruošiatės dažyti, gana nelygus, volelio šereliai turėtų būti ilgesni.
Ilgo plauko voleliai (18 mm, 22 mm) tinkami luboms dažyti. Vidutinio plauko voleliais (11 mm, 12 mm) yra dažomos sienos (sausose ir drėgnose patalpose) ir grindys, o trumpo plauko voleliai (5 mm, 6 mm) praverčia lakuojant ir dažant medieną, metalą, pavyzdžiui, baldus, duris, grindis.
Lipnios juostos
Įvairiausio pločio juostos – vienos iš nepakeičiamų dažymo priemonių. Jomis apklijuojamos ir uždengiamos vietos, kurių nenorime dažyti, pavyzdžiui, durų ir langų rėmai bei grindjuostės.
Taip pat klijuojama prie lubų (jei dažomos sienos, tai, kad nebūtų suteptos lubos), prie sienų, jei jos dažomos skirtinga spalva; rozetės, jungtukai ir pan. Dėl to paviršiai išlieka neištepti dažais.
Kokybiškas dažymas reikalauja kantrybės
Iš pradžių nudažykite sunkiai pasiekiamas vietas – kampus, plotą po palange, šalia radiatoriaus. Šiam procesui jums pravers švarus skudurėlis – geriausias pagalbininkas, norint nuvalyti ant grindų nutekėjusius dažus ar jų perteklių.
Be to, prieš tepdami antrą dažų sluoksnį leiskite sienai visiškai išdžiūti: jeigu pradėsite dažyti nepalaukę, darbas gali nueiti veltui. Taigi dažydami būkite kantrūs, atsargūs ir būtinai laikykitės dažymo instrukcijos ar gamintojo rekomendacijų.