Perkant internetu, galima rinktis iš didžiulio vaikiškų lovų asortimento: nuo metalo iki raudonmedžio, nuo senovinio stiliaus imitacijos iki itin modernios, nuo stačiakampio formos iki apvalios. Lietuvoje lovų pasirinkimas taip pat išties nemažas.
Dauguma tėvų įrenginėdami vaikų kambarį nori, kad jis būti itin žaismingas, jaukus ir teiktų vaikučiui didžiulį malonumą, taigi dažnai perka lovą pagauti pirmo įspūdžio, gerai neapsvarstę. O tai gana didelė klaida, kadangi, visgi galioja tam tikri kriterijai, kuriuos reikia aptarti prieš įsigyjant vaikišką lovą:
1. Dydis. Renkant lovą, visada atsiminkite, kad ji turi puikiai tikti vaiko kambaryje. Ar ją pastačius liks pakankamai vietos vaiko žaidimams? Ar vaikas galės patogiai jaustis savo kambaryje? Tai yra keletas klausimų, kuriuos reikia užduoti prieš perkant vaiko lovą.
2. Erdvės išsaugojimas. Jei turite daugiau nei vieną vaiką, visuomet apsvarstykite ar lovos pastatymas bus patogus abiejų vaikų miegui. Dviaukštės lovos, žinoma yra patogus sprendimas.
3. Dizainas. Perkant lovą visada stenkitės atsižvelgti į spalvą ar dizainą, kuris patiktų jūsų vaikui. Žinoma, jūs negalite pirkti princesės tematikos lovos jaunuoliui.
4. Praktiškumas. Kitas dalykas, kurį turėtumėte apsvarstyti kuriant vaiko kambarį yra baldo funkcijos. Ar lova gali atlikti kelias funkcijas, sutaupant vietos? Žinoma, jūs visada turite įsitikinti, kad kambarys vaikui išliktų jaukus ir patogus žaidimams.
5. Biudžetas. Galiausiai, svarbiausia visų svarstytinų aspektų dalis yra biudžeto numatymas. Šiai dienai rinka siūlo labai platų asortimentą, todėl paieškoję tikrai rasite pageidaujamą lovą už prieinamą kainą. Internetas suteikia neribotą pasirinkimą.
Kuo mažesni vaikai, tuo didesnę paros dalį jie praleidžia savo lovelėje. Kūdikiui ji turi būtų saugi, kokybiška, ekologiška, pagaminta iš natūralių medžiagų. Taip pat būtina galimybė reguliuoti lovos aukštį, kad vaikui augant jį būtų galima saugiai ir patogiai pasiekti, nebūtų aštrių kampų bei išsikišimų.
Uždėkite ant jos specialius plastmasinius antgalius, kurie apsaugos mažylį nuo pavojų. Mažyliams dažniausiai parenkami be spyruoklių ar kokosiniai čiužiniai, nes mažas svoris dar neįsisavina anatominių zonų. Jei vaikutis alergiškas, rinkitės lateksinį arba viskoelastinį čiužinuką, kuriuose nesiveisia bakterijos, pelėsiai ar erkutės.
Kaip išsirinkti mokyklinius baldus skaitykite čia >>
Nuo maždaug 8-10 metų vaikas gali miegoti ir standartinių matmenų viengulėje lovoje.Vaikui paaugus turi būti išlaikoma kuo taisyklingesnė kūno poza miegant, todėl tuo metu aktualiausias čiužinys bei lova, į kurią jis dedamas. Jos pagrindas bei medinės grotelės turi atitikti čiužinio išmatavimus, negadinti jo teigiamųjų savybių, užtikrinti oro pralaidumą.
Lova augančiam vaikui turi būti patvari, ilgaamžiška, atitikti jo ūgį. Jos ilgis bent 15 centimetrų turi viršyti miegančiojo ūgį. Vyresnio amžiaus vaikams bei paaugliams būtina parinkti pačius geriausius natūralius, vidutinio kietumo ergonominius čiužinius, kad nesugadinti stuburo formavimosi ir vystymosi. Miegant būtina išlaikyti kuo taisyklingesnę kūno pozą.
Renkant lovą vaikams, svarbu atsižvelgti į jų amžių, poreikius, norus, pomėgius, būdą ir charakterį. Vaikas sparčiai auga, todėl reikėtų rinktis funkcionalius, su juo kartu „augančius“ baldus, kad nereikėtų jų taip greitai keisti. Lovą reikėtų pasirinkti erdvesnę, kad naktį vaikas neiškristų ar neužsigautų vartydamasis. Žinant mažųjų energingumą ir išradingumą, jų lova turėtų būti kuo saugesnė, tvirtesnė ir stabilesnė.
Iš ko turi būti pagaminta vaikiška lova?
Taip pat itin svarbu iš kokios medžiagos pagaminta vaikučio lovytė. Žinoma, geriausia, kai vaikučio lovelė būna pagaminta iš medienos, juk tai natūrali ir aplinkai draugiška medžiaga. Patys naudingiausi sveikatai baldai yra pagaminti iš pušies, riešutmedžio, ąžuolo ir maumedžio. Brangiausi baldai — iš pušies — gerina patalpų orą.
Tačiau, natūralios medienos baldai ganėtinai brangūs ir įperkami toli gražu ne visiems. Dauguma šiuolaikiškų medinių baldų yra gaminami iš medžio drožlių ar medžio plaušo. Iš jų pagaminti baldai pranašesni tuo, kad juos įsigyti gali didesnė dalis žmonių. Antra, jiems gaminti prireikia mažiau medienos, kurios atsargos pasaulyje senka neregėtai sparčiai.
Tačiau iš jų gali išsiskirti kenksmingos medžiagos — formaldehidai ir fenolis. Jie neigiamai veikia kepenis, inkstus, širdį ir galvos smegenis. Ne visada nuo jų gelbsti ir tai, kad išorinė baldų pusė yra apklijuojama plona fanera, pagaminta iš vertingų rūšių medienos, ar dirbtinėmis medžiagomis, primenančiomis „medieną“.
Baldai iš smulkiadispersinės frakcijos — tai beveik tokie pat, kaip ir iš medžio drožlių. Tik jie gaminami iš žymiai smulkesnių pjuvenų, kurios yra suklijuojamos ekologiškai švariomis rišliosiomis medžiagomis, pavyzdžiui, ligninu, kurio yra ir medienos sudėtyje. Be to, tokie baldai yra patvaresni, estetiškesnės išvaizdos ir tik nežymiai brangesni už pagamintus iš medžio drožlių ar medžio plaušo.
Taigi, toliau itin svarbu kuo padengtas baldas. Tai jokiu būdu negali būti paprastas lakas. Vaikiškos lovelės turėtų būti padengtos nekenksmingu – ekologišku laku, kadangi besiformuojančiam jaunam organizmui svarbi saugi ir neužteršta aplinka.Tačiau, visgi, didžioji dalis gamintojų yra socialiai atsakingi ir būtent vaikiškas lovas gamina nenaudoti jokių toksiškų medžiagų, galinčių sukelti ligas ar sveikatos sutrikimus.
Dviaukštės lovos
Dviaukštės lovos yra puikus sprendimas šeimoms, auginančioms pametinukus arba beveik pametinukus, kurie dalinasi kambariu. Be to, vaikams dviaukštė lova audrina vaizduotę, o tėvams tokia lova – puiki galimybė racionaliai išnaudoti vaikų kambario erdvę.
Jei vienas vaikas nori dviaukštės lovos, jam galima išrinkti lovą, kurios apatinę dalį sudaro spintelės, stalas ar žaidimų kambarys. Kai kurios dviaukštės lovos gali būti išmontuojamos ir pastatomos ant grindų. Tačiau prieš perkant dviaukštę lovą, verta įsiklausyti į šiuos specialistų patarimus:
Jei vaikas keliasi naktį ar neramiai miega, tegul guli apačioje.
- Vaikai iki šešerių metų neturėtų miegoti viršuje.
- Vaikas, miegantis viršuje, turi turėti lempą, kurią prireikus išlipti galėtų įsijungti.
- Apsauginės grotelės turėtų būti aplink visą lovą.
- Čiužinys turi būti tiksliai pritaikytas.
- Įspėkite vaikus, kad laipioti galima tik kopetėlėmis.
- Įsitikinkite, kad lova yra stabili.
- Pravartu periodiškai patikrinti, ar varžtai tvirtai įsukti
- Išdykavimas antrajame lovos aukšte – dažniausia nelaimingų atsitikimų priežastis. Nepalikite vaikų vienų ir užtikrinkite jų saugumą.
Taigi rinktis tikrai yra iš ko – tiesiog susikurkite tobulos vaikiškos lovelės viziją ir ieškokite jos analogo.